דני ארגון

נולדתי בשנת 1966 בעיר רוסאריו שבארגנטינה. למדתי בתיכון להנדסה אך הייתי בעיקר ספורטאי, כדורגלן ליתר דיוק. ב-1983 למדתי פסיכולוגיה באוניברסיטה ובאותם הימים המדינה השתנתה לחלוטין, לאחר שבע שנים של דיקטטורה צבאית חזרה הדמוקרטיה והחופש, התרבות והאומנות פרחו בכל פינה. אז, ב-1985, בגיל 19, ראיתי בכיכר העיר מופע ששינה את חיי.

על הבמה הופיעו שלושה פנטומימאים, אחד מהם, קלאודיו סורו שמו, היה נראה לי דמות לא אנושית. זמן קצר לאחר מכן הצטרפתי לקורס פנטומימה שהעביר אותו הפנטומימאי ונשאבתי לגמרי אל תוך העולם הזה. שנתיים למדתי פנטומימה אצלו ובמקביל עזבתי הכול לטובת לימודי משחק, שפת גוף, אקרובאטיקה, מחול קלאסי ומודרני. הופעתי ברחובות, באולמות ובמספר פסטיבלים של תיאטרון רחוב. במשך חמש שנים למדתי והתנסיתי באומנות הנפלאה הזו עד שהגעתי להחלטה ששינתה את חיי, בגיל 24 עליתי ארצה.

הגעתי למרכז קליטה בכפר סבא במרץ 1990. שבעה חודשים מאוחר יותר נערכה תחרות פנטומימה במרכז סוזן דלל בת"א לזכרו של שייקה אופיר (ז"ל). השתתפו בתחרות פנטומימאים צעירים במופע משותף באולם הקטן, ומיד לאחר מכן התקיים באולם הגדול מופע לקהל הרחב עם כל הפנטומימאים המוכרים בארץ. בתחרות זכיתי במקום הראשון והוזמנתי להשתתף במופע שהתקיים באולם הגדול, וכך הכרתי את כל הפנטומימאים בארץ בערב אחד ובעקבותיו הוזמנתי להצטרף למופע "מסך עולה לעולה" בנובמבר 1990 בהיכל התרבות בת"א, היה זה מופע משותף של עולים חדשים אומנים מצטיינים יחד עם אומנים ישראלים.

בשנת 1991, מיד לאחר מלחמת המפרץ, התחלתי להופיע קבוע ביריד האומנים במדרחוב נחלת בינימין בת"א בדמות של פסל אנושי. מופעי הרחוב בדמות זו היו הבסיס לפרנסתי בשנותיי הראשונות בארץ.

במקביל, בעקבות המופע "מסך עולה לעולה" נוצר קשר עם "הנוער המוסיקלי בישראל" ויחד יצרנו בשנת 1992 את "פנטומוסיקה", מופע מוזיקלי המשלב פנטומימה עם מוזיקה קלאסית בגיטרה וחליל צד, ובשנת 1993 יצרתי גם "מעוף של בוקר", המשלב פנטומימה עם חליל צד ופסנתר. שני המופעים מוצגים מאז ועד היום באישור סל תרבות ארצי.

בשנת 1993 הצטרפתי ללהקת הפנטומימאים ההולנדים של הבמאי האיטלקי דריו פו כשהיא הגיעה לארץ על מנת להציג את האופרה "הספר מסוויליה" בהפקת האופרה הישראלית, והשתתפתי שוב באותה ההפקה ב-1995.

בשנת 1997 יצרתי את "המופע של דני ארגון", מופע פנטומימה בשיתוף הקהל ובליווי המוזיקלי של פסנתרן, מופע זה מאושר ע"י סל תרבות ארצי, הוא מיוצג ע"י תאטרון המטמון ומוצג בכל רחבי הארץ.

מופע נוסף הוא "סיפורים ללא מילים", מופע יחיד בפורמט אינטימי יותר, והוא מיועד לכל המשפחה ולכל הגילאים. המופע גם מאושר ע"י סל תרבות ארצי.

בשנת 2001 השתתפתי במופע מוזיקלי לכל המשפחה, "מסביב לעולם ב-60 דקות" יחד עם התזמורת הסימפונית ראשל"צ ובניצוחו של איתן גלוברסון. גם ב-2002 הצטרפתי לאותו המנצח במופע מוזיקלי אחר, הפעם יחד עם תזמורת חיפה ושנה לאחר מכן גם עם התזמורת הפילהרמונית ת"א.

ב-2004 הופעתי בתכנית "יותר מהר, יותר חזק, יותר גבוה", יחד עם תזמורת הקאמרית ת"א.

ב-2010 הצטרפתי למופע מוסיקלי "בין המילים לצלילים", יחד עם הפסנתרן נדב רובינשטיין ונגן מרימבה אסף רוט.

בעשור האחרון אני מרבה להופיע בסל תרבות ארצי, סל תרבות עיריית ת"א וגם במופעים במסגרות שונות ולכל הגילאים, במופע יחיד או בליווי המוזיקלי של הפסנתרן מיכאל ליבמן. גם במופע "מי, מה…פנטומימה" יחד עם תאטרון המטמון, שותפים שלי לדרך כבר שנים רבות.

בשנת 2019 יצרתי מופע למבוגרים בלבד, "הקול בגוף". במופע זה יש דיבור וקטעים ללא מילים הממחישים את הסיפור, ההיסטוריה של אומנות הפנטומימה החל מיוון העתיקה ועד הפנטומימאים הקלאסיים שאנו מכירים בימינו.

בשנת 2020 העולם השתנה עקב נגיף הקורונה וזה השפיע על החיים של כולנו, אומנויות הבמה נעלמו לזמן מה אך אנחנו יוצרים ולא עוצרים.

טל: 054-4704600

daniaragone@gmail.com