דני ארגון

נולדתי בשנת 1966 בעיר רוסאריו שבארגנטינה. למדתי בתיכון להנדסה אך הייתי בעיקר ספורטאי, כדורגלן ליתר דיוק. ב-1983,הלכתי לאוניברסיטה ללמוד פסיכולוגיה ובאותם הימים המדינה השתנתה לחלוטין. לאחר שבע שנים של דיקטטורה צבאית חזרה הדמוקרטיה. החופש, התרבות והאומנות פרחו בכל פינה ואז, ב-1985, בגיל 19, ראיתי בכיכר העיר מופע ששינה את חיי.

על הבמה הופיעו שלושה פנטומימאים, אחד מהם, קלאודיו סורו שמו, היה נראה לי דמות לא אנושית. זמן קצר לאחר מכן הצטרפתי לקורס פנטומימה שהוא העביר ונשאבתי לגמרי אל תוך העולם הזה. שנתיים למדתי פנטומימה ובמקביל עזבתי את לימודי פסיכולוגיה וספורט לטובת לימודי משחק, שפת גוף, אקרובאטיקה, מחול קלאסי ומודרני. הופעתי ברחוב, באולמות ובפסטיבלים של תיאטרון רחוב בדרום אמריקה. במשך חמש שנים למדתי והתנסיתי באומנות הנפלאה הזו עד שהגעתי החלטה שהיא גם שינתה את חיי, עליתי ארצה.

הגעתי למרכז קליטה בכפר סבא במרץ 1990. שבעה חודשים מאוחר יותר נערכה תחרות פנטומימה במרכז סוזן דלל בת"א לזכרו של שייקה אופיר (ז"ל). השתתפו בתחרות פנטומימאים צעירים במופע משותף באולם קטן, ומיד לאחר מכן התקיים באולם הגדול מופע לקהל הרחב עם כל הפנטומימאים המוכרים בארץ. בתחרות זכיתי במקום הראשון והוזמנתי להישתתף גם במופע עם הפנטומימאים באולם הגדול, מה שאפשר לי להכיר את כל הפנטומימאים בארץ בערב אחד. הוזמנתי להופיע גם במופע "מסך עולה לעולה", שהתקיים בהיכל התרבות בת"א יחד עם עולים חדשים מצטיינים ואומנים ישראלים.

בשנת 1991, מיד לאחר מלחמת המפרץ, התחלתי להופיע קבוע ביריד האומנים במדרחוב נחלת בינימין בת"א בדמות של פסל אנושי. מופעי רחוב עם הדמות הזו היו בסיס העבודה שלי בימים אלה והם אפשרו לי להתפרנס מהפנטומימה בשנותיי הראשונות בארץ.

במקביל, בעקבות המופע "מסך עולה לעולה" נוצר קשר עם "הנוער המוסיקלי בישראל" ויחד יצרנו בשנת 1992 את "פנטומוסיקה", מופע מוזיקלי המשלב פנטומימה עם מוזיקה קלאסית בגיטרה וחליל צד, ובשנת 1993 יצרתי גם "מעוף של בוקר", המשלב פנטומימה עם חליל צד ופסנתר. שני המופעים מוצגים מאז ועד היום באישור סל תרבות ארצי.

בשנת 1993 הצטרפתי ללהקת הפנטומימאים ההולנדים של הבמאי האיטלקי דריו פו כשהיא הגיעה לארץ על מנת להציג את האופרה "הספר מסוויליה" בהפקת האופרה הישראלית, והשתתפתי שוב באותה ההפקה ב-1995.

בשנת 1997 יצרתי את "המופע של דני ארגון", מופע פנטומימה בשיתוף הקהל ובליווי המוזיקלי של פסנתרן, מופע זה מאושר ע"י סל תרבות ארצי, הוא מיוצג ע"י תאטרון המטמון ומוצג בכל רחבי הארץ.

מופע נוסף הוא "סיפורים ללא מילים", מופע יחיד בפורמט אינטימי יותר, והוא מיועד לכל המשפחה ולכל הגילאים. המופע גם מאושר ע"י סל תרבות ארצי.

בשנת 2001 השתתפתי במופע מוזיקלי לכל המשפחה, "מסביב לעולם ב-60 דקות" יחד עם התזמורת סימפונית ראשל"צ ובניצוחו של איתן גלוברסון. גם ב-2002 הצטרפתי לאותו המנצח במופע מוזיקלי אחר, הפעם יחד עם תזמורת חיפה ושנה לאחר מכן גם עם התזמורת הפילהרמונית ת"א.

ב-2004 הופעתי בתכנית "יותר מהר, יותר חזק, יותר גבוה", יחד עם תזמורת הקאמרית ת"א.

ב-2010 השתתפתי במופע מוסיקלי נוסף, "בין המילים לצלילים", יחד עם הפסנתרן נדב רובינשטיין ונגן מרימבה אסף רוט.

בעשור האחרון אני מרבה להופיע בסל תרבות ארצי, סל תרבות עיריית ת"א וגם במופעים במסגרות שונות ולכל הגילאים, במופע יחיד או בליווי המוזיקלי של הפסנתרן מיכאל ליבמן. גם במופע "מי, מה…פנטומימה" יחד עם תאטרון המטמון, שותפים שלי לדרך כבר שנים רבות.

בשנת 2019 יצרתי מופע למבוגרים בלבד, "הקול בגוף". במופע זה יש לא מעט דיבורים, קטעי הפנטומימה ממחישים את הסיפור, ובין לבין השחקן מספר בקצרה לקהל על תולדות אומנות הפנטומימה, החל מיוון העתיקה ועד ימינו אנו.

בשנת 2020 העולם השתנה וזה השפיע על החיים של כולנו, זה זמן מאתגר ועלינו להתגבר עליו, שיהיה לנו בהצלחה!

טל: 054-4704600

daniaragone@gmail.com